|
Психодепресанти опіати
Седативні та снодійні опіати
Психостимулятори: Амфітамін, кокаїн, ефедрин
Галюциногени: Гашиш
Галюциногени: Інгалянти
Галюциногени: Кетамін (Каліпсол)
Галюциногени: Холінолітіки
Галюциногени: Холінолітіки
Cпособи вживання. Більшість холінолітіков є медикаментами, що випускаються в таблетованій формі, тому основним способом споживання є їх прийом всередину (циклодол, ромпаркін, паркопан). Можливий також прийом у вигляді настоїв (астматол) або ін'єкцій (димедрол).
Зовнішній вигляд. Шкірні покриви бліді. Хворі виглядають старше за свій вік.
Інтоксикацияхолінолітікамі. Після прийому холінолітиків швидко розвивається зайва веселість, незначне рухове збудження, на обличчі з'являється неадекватна ситуації усмішка, вираз блаженства. Навколишня дійсність забарвлюється у веселкові тони, хворі жартують, голосно сміються, виразно жестикулюють.
З'являються мовні і рухові порушення. Мова спочатку швидшає, потім сповільнюється, сила голосу зменшується. Фрази неправильно побудовані, не вимовляються всі звуки, переставляються букви в словах. Рухи стають невпевненими, незавершеними, некоординованими. Хворі скоюють дрібні рухи пальцями - щось невидиме весь час крутять в руках. У клінічній картині холінолітіков психозу, що розвивається після прийому, переважають яскраві барвисті зорові галюцинації, які відрізняються калейдоскопічністю, швидкою зміною картин і епізодів. Наголошуються порушення сприйняття у вигляді подвоєння видимих предметів - здається, що у співбесідників дві голови, чотири руки, форми фігур спотворюються. Слухові обмани відчуттів виступають в єдиній тематиці із зоровими. Зміст психозу, його емоційний фон звичайно пов'язані з ситуацією прийому холінолітиків і відношенням до цієї ситуації, тобто може бути карнавальним, а може нагадувати фільм жахів.
Характерним є "симптом зникаючої сигарети": коли споживач холінолітиків не бачить своєї руки, у нього з'являється відчуття затисненої між пальцями сигарети. Як тільки він намагається піднести сигарету до рота і бачить свою руку, сигарета "зникає". Починається її пошук, супроводжуваний реакцією подиву.
Зіниці широкі, шкірні покриви червоніють, наголошується короткочасна пітливість, перехідна в сухість шкіри, почастішання пульсу, коливання кров'яного тиску. Іноді болі в підкладковій області, пронос. Психоз уривається світлими проміжками від декількох хвилин до годин. Тривалість його звичайно невелика - близько діб. Іноді через 1-2 діб можуть виникати повтори психозу на декілька годин.
Ознаки позбавлення холінолітиків. Перш за все наголошуються порушення в психічній сфері: занепокоєння, відчуття психічного неблагополуччя, потреба в прийомі холінолітика, розлади сну. Наростає замкнутість, дратівливість, з'являються колення в серце, різь в очах.
Хворі активно пред'являють скарги на несвідому тугу, погане самопочуття, пригнічений настрій. Зіниці розширені, з'являється озноб, часте серцебиття, пітливість, позіхання, іноді слинотеча. До цього приєднується нудота, блювота, рідкий стілець.
Такий стан продовжується 2-3 дні, потім ознаки позбавлення поступово зменшуються, зіниці звужуються, проходять розлади діяльності шлунково-кишкового тракту. Їх змінюватиме відчуття м'язової слабкості, млявості, розбитості.
|
|